Son Dakika
19 Mart 2018 Pazartesi

“Soruşturma Yapılması, Suçlu Olduğunu Göstermez”

03 Ekim 2016 Pazartesi, 09:00

Hukukçular Derneği Temsilcisi Alkayış:

“Soruşturma Yapılması, Suçlu Olduğunu Göstermez”

 

Türkiye Hukukçular Derneği Adıyaman Temsilcisi Avukat Mustafa Alkayış, bir kişinin hakkında soruşturma yapılmasının, onun suçlu olduğunu göstermeyeceğini söyledi.

Alkayış, yaptığı açıklamada,15 Temmuz tarihinde yapılan darbe girişiminin demokrasiye kast edildiğini ifade etti.

Darbe girişiminden sonra milli güvenlik kurulunun tavsiyesi üzerine Türkiye’de Olağan Üstü Hal’in ilan edildiğini anımsatan Alkayış, buna ilişkin olanakta hukuki istihbaratın çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanının hassasiyetle takip ettiği bir süreç olduğunu aktaran Alkayış, “Mağdur ile mazlum ile gerçekten bu eylemlerin içerisinde yer alan, bunu planlayanların, buna destek olanların ortaya çıkartılması noktasında çok hassas kovuşturma, soruşturma yapılıyor. Hatta kamuoyundan gelen kimi eleştiriler üzerine de biliyorsunuz valiliklerde komisyonlar kuruldu. Kim ne rahatsızlığı varsa valiliğe dilekçe vererek, valiliğe müracaat ederek, bir daha araştırılması isteniyor.Tabi bir kişinin hakkında soruşturma yapılmış olması suçlu olduğunu da göstermez. Netice itibariyle bu kararı bağımsız yargı verecektir. Ve soruşturmalarında ve soruşturmalarında hukuk standartları en yüksek, gerçekten insan ve haysiyetine yakışır bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Devletin suçluları ayıklama, suçlularla mücadelesi belli prosedürlere bağlıdır. Takip edilmesi gerekiyor. Umut ederiz ki bu soruşturmaların sonucunda Türkiye daha demokratik, daha katılımcı, daha şeffaf, demokrasisini daha fazla özümsemiş ülke olur” dedi.

Türkiye’de ve dünyada özellikle Ortadoğu’da demokrasiyle övünülen bir ülkede idareciler ve yöneticilerin seçimle seçildiğini belirten Alkayış, şöyle devam etti:

“Bu yapının muhafaza edilmesi gerekiyor. Bununda en büyük garantisi, güvencesi halkımızın kendisidir. Sisteme rejim olan bağlılığıdır. Bunu takip edeceğiz. Bundan taviz vermememiz gerek. Tabi sayın cumhurbaşkanımızın Lozan anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili olarak yıl dönümünde yaptığı konuşma hem içeride hem dışarıda baya ses getirdi. Türkiye Cumhuriyetinin tarihi elbette yakin tarihi de, uzak tarihi de incelenmesi gerekiyor, irdelenmesi gerekiyor. Basma kalıp anlayışlarıyla değil, gerçekten hak ne hakkaniyet ne ortaya konulması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti Osmanlı bakiyesi olan bir devlet medeniyet geleneğimiz, çok uzun yıllara dayanan bir medeniyet havzası. Bizler takipçilerin torunlarıyız. Dolayısıyla bir kurtuluş savaşı verildi ve işgalcilerle oturulup bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma kardamı bize ne kazandırdı? Ne kaybettirdi? Gerçekten yeniden incelenip çıkarılması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tartışmayı başlatması hemde 2016 yılında başlatması esasen 2023 hedefleriyle ilgili bu ülkenin çocuklarının geçmişimizi yeniden incelememizi mercek altına alınması ve geleceğe yönelikte bir projeksiyonun ortaya çıkartılması çok önemli faydalı diye düşünüyorum. Umut ederiz ki bütün bu gelişmeler içteki, dıştaki gelişmeler, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bölgenin en saygın en güçlü ve gerçekten toplumuyla, bürokrasisiyle, yargısıyla örnek olabilecek ve bütün dünyanın kendisine örnek gösterdiği bir ülke olur. Bunu sağlama noktasında da Türkiye Cumhuriyeti Devletini hem yaklaşık 60 yıllık çok partili tecrübesi hemde 100 yıla yaklaşan parlamento tecrübesi bellidir. Umut ederiz ki tüm bu gelişmeler bu sonucu bize temin eder”(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: