Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

Öğrencilere daha çok sosyal aktivite

28 Aralık 2016 Çarşamba, 09:03

Milli Eğitim Müdürü Kızılkaya’dan öğrencilere müjde:

Öğrencilere daha çok sosyal aktivite

 

Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, çocukların bilgisayara olan yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Kızılkaya, yaptığı açıklamada, 18 yıldır eğitim camiasının içinde olduğunu, değişik okullarda idarecilik yaptığını ve 31 Ekim’de de burada göreve başladığını ifade etti.

Adıyaman’da 45 günde merkezdeki 42 okulu gezdiğini, 8 tane ilçenin hepsinde incelemede bulunarak, eğitimdeki sıkıntıları tespit ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin eğitim alanında çok büyük bir sorunu olmadığını savunan Kızılkaya, “Hep beraber uğraşsak, hepimiz hallederiz. Derslik sorunlarımızda 2’li eğitim yapıyoruz. 21 tane okulumuzda 2’li eğitim var. Sabahleyin çocuklarımız çok erken okula gidiyor, akşam çok geç çıkmak zorunda kalıyorlar. Liselerimizde çevrelerinde güvenlik sorunu var, onları da çocuklarımızla, ailelerle görüşerek öğle tatillerinde ailelerin bilgisi olmadan dışarı bırakmama, izinsiz çıkmama gibi bir önlem aldık. Tüm liseler bunu uyguluyor, şuanda genel itibariyle sorunları çok. Böyle test deneme sınavı ve akademik başarıya yönelik bir şehir gördüğüm için biraz daha sosyal aktiviteler, etkinlikler için ağırlık vereceğiz. Çünkü çocukların ondan sonra bilgisayardan, telefondan başka dostları olmuyor. Biraz daha sosyal aktiviteler yapması lazım. Spor olabilir, sanatsal faaliyet olabilir, geziler olabilir, bunla ilgili çalışma olabilir” dedi.

 

Kodlama Projesi Başlattık

Kodlama projesini başlattıklarını bildiren Kızılkaya, şöyle devam etti:

“Geçen hafta 5. sınıflarımıza ve 9. sınıflarımıza kodlama eğitimi ile ilgili bir proje başlattık. Şuanda çalışıyorlar, pilotlama yapılıyor, 2 dönemde bazı okullarımızda ortaokul ve liselerimizde bilgisayar programlamasına başlangıcı olan kodlama dersine başlamış olacağız. Gönüllü tabi, bu isteyen öğrenci ve öğretmenler katılıyor, yabancı dil konusunda bazı okullarımızı pilot okul seçip orada 5 tane ortaokulumuzda yabancı dil ağırlıklı okullar oluşturacağız. 20-21 Ocak’ta bir çalıştay daha yapıyoruz. Adıyaman’ın gelecek vizyonu ilgili, eğitim vizyonuyla ilgili orada bütün herkes istediği her şeyi konuşabilecek bir ortam olabilecek. Her yerden konuşabilecek, hem STK’dan, hem belediyeden, hem siyasetten, hem eğitim camiasından ve illerden öğrencilerden herkesin olacağı bir çalıştay olacak ve orda tüm sorunlar konuşulacak, çözüm önerileri aranacak. Buradan çözüm önerileni ile yola devam edilecek”

 

İnivasyon Merkezin Kuruyoruz

Adıyaman’da inovasyon merkezini kuracaklarını aktaran Kızılkaya, “Şuanda yaptığımız kodlama eğitimi İngilizceye ağırlık veren eğitim ve zaten devam edilen projelerle beraber bir de inovasyon merkezi kuruyoruz. Türkiye’nin büyük sorunu olan inovasyonda bu şekilde Adıyaman’da kendi yerel politikamız da çözmüş olacağız. Bir şeyler üretmemiz lazım, bu çocukların bilgisayara karşı olan yeteneklerini kullanmamız gerekiyor. Teknolojiyle beraber dünyadaki gelişimleri takip ediyorlar. Zaten onlar daha iyi yerdeler bizden. Bu da inovasyonla gerçekleştireceğiz. Kurulacak atölyelerle tasarımlar yapıp, inovasyonlarını bundan sonraki aşamada nasıl kullanabileceğini öğrenecekler. Burası aynı zamanda proje eğitim merkezi olabilecek, orada proje üretilecek öğretmen arkadaşları gelip ARGE’de çalışan arkadaşlarımızla birlikte üretim yapacakları bir yer olacak. Bu şekilde devam edecek projeler. Şuanda bir demeçle değerlendirme programı kuruyoruz. Adıyaman’a hitap edecek bir birim. Bu da tüm sınavları ölçme değerlendirme uzmanları değerlendirip, okullarla, öğretmenlerle birebir konuşacaklar. Tek bir merkezden yönetilmiş olabilecek. İlçe kurumları, bütün merkezler, bütün okullar bu şekilde birliktelik sağlayacaklar. Biz okullar arasında bir yarış kabul etmiyoruz çünkü okullar arası yarış çocuklar arası yarışı rekabeti ortaya getiriyor” şeklinde konuştu.(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: