Son Dakika
19 Nisan 2018 Perşembe

Mahkeme mağduriyeti sona eriyor

08 Haziran 2016 Çarşamba, 09:17

İdare Mahkemesi Kuruldu

Mahkeme mağduriyeti sona eriyor

 

Adıyaman’da kurulan İdare Mahkemesi ile vatandaşların ve yargı mensuplarının yaşadığı zorluklar ortadan kalkacak.

2015 yılının Kasım ayında kurularak Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren  Adıyaman İdare Mahkemesi’ne 2016 yılı HSYK kararnamesi ile hakim ataması yapıldı. İstanbul İdare Mahkemesi üyesi Alper Ergüden, Adıyaman İdare Mahkemesi Başkanlığına atandı. Yapılan bu atama ile birlikte bundan sonra dalar Adıyaman’a görülebilecek.

Adıyamanlı vatandaşlar idare mahkemelerini ilgilendiren davaları için daha önceden Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne başvurmak zorunda kalıyordu. Vatandaşların hem ekonomik hem de zaman kaybına neden olan davalar artık Adıyaman’da görülebilecek.

Hukukçular Derneği Adıyaman İl Başkanı Av. Mustafa Alkayış, Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne en fazla dosyanın Adıyaman’dan gittiğini ve ciddi bir iş yükü olduğunu belirterek, vatandaşın mağduriyetinin son yapılan atama ile giderildiğini vurguladı.

Hukukçular Derneği Adıyaman İl Başkanı Av. Mustafa Alkayış, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasası gereği tüm iş ve işlemleriyle hukuk denetimi altındadır. Bu hüküm nedeniyle devletin bütün iş ve işlemlerine karşı idare mahkemesinde davalar açılmaktadır. İdare mahkemeleri özel yetkili ve kapsamı dar mahkemelerdir. Adıyamanlı hemşerilerimizde idari konulardaki davalarını Şanlıurfa İdare Mahkemesinde açmak zorunda kalıyorlardı.Dava sayısı olarak Adıyaman’dan açılan İdare Mahkemelerinin sayısı çok fazla idi. Bu nedenle Adıyaman’da İdare Mahkemesinin açılması noktasında hem vatandaşlarımızın hem de yargı çevresinin ciddi talepleri vardı. Bu talep kabul gördü. Karar 2015 yılının sonlarına doğru alındı ancak atama 2016 HSYK kararnamesiyle gerçekleşti. Mahkeme kurularak, hakim atandığı için süreç tamamlanmış oldu. Böylelikle vatandaşlarımızın hak arama talepleri önündeki önemli bir zorluk, mağduriyet giderilmiş oldu” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: