Son Dakika
21 Şubat 2018 Çarşamba

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, Adıyaman’da

29 Ekim 2016 Cumartesi, 09:20

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, Adıyaman’da

Bir dizi açılış ve toplantıya katılmak üzere Adıyaman’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Adıyaman Valiliğini ziyaret etti.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, ziyarette yaptığı açıklamada, Bakan Tüfenkçi’nin Adıyaman’ın çalışmalarını sürekli desteğini gösterdiğini, bir ay içerisinde 2. kez kente gelmesinin de bunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 

Vali Erin, Bakan Tüfenkçi’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise “Tüm Bakanlarımız iliizle ilgili projeleri götürdüğümüz zaman ilimizin kalkınması, büyümesi noktasında yatırım projeleri götürdüğümüz zaman sonsuz desteklerini alıyoruz. Sayın Bakanımız da 1 ay içerisinde 2. kez kentimize gelere, yerinde görüyor. Ben kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle son dönemlerde Başbakanımız tarafından Diyrbakır’da ilan edilen 23 il arasında Adıyaman’ın olmasında emeği olan bir bakanımız. Adıyaman’ı bir cazibe merkezi haline nasıl getirebilirz ? Bu noktada da sonsuz desteğini esirgemeyen çok değerli bir bakanımız. Çok çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Aydın, “Türkiye’nin konjoktörüne uygun bir şekilde bizlerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada yatırımlarımız devam ediyor. Özellikle özel sektörün kamu yatırımlarıyla beraber büyüyeceğine inanıyruz” şeklinde konuştu.

 

Adıyaman’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu aktaran Bakan Bülent Tüfenkçi de kentin bölge için önemli iller arasında olduğunu dile getirdi.

 

Adıyaman’ın gerek sosyolojisi gerekse coğrafi konumu ile vulunduğu coğrafyada parlayan bir yıldız olduğunun altını çizen Tüfenkçi, şunları kaydetti:

 

“Özellikle Başbakanımızın Dİyarbakır’da 23 cazibe merkezi içerisinde Adıyaman’ın içinde yer alması önemli. Önümüzdeki yıllarda Adıyaman’ın ekonomik ve kültürel anlamda geleceğinin parlayan bit yıldız olacak illerin başında gelmektedir. Dolaysıyla biz buralarda daha nasıl yatırımı çekebiliriz veya buradaki ticareti nasıl geliştirebiliriz onun çabası ve gayreti içerisinde olacağız. Bugün TOBB’un değerli heyeti ile birlikte Adıyaman için önemli olduğunu düşündüğümüz Yapı ve İnşaat Fuarının birlikte açacağız. Yine TOBB’un katkılarıyla yapılan okulun açılışını da yapacağız”

 

Kredi Garanti fonu ve TSE’nin Adıyaman’da açılacak olmasının önemli olduğuna işaret eden Tüfenkçi, ticaretin gelişmesinde bu kurummların önemli olduğuna vurgu yaptı.

 

– TÜRKİYE YATIRIM YAPILABİLİR BİR ÜLKE

 

Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu kaydeden Tüfenkçi, şöyle devam etti:

 

“Türkiye istikrar ve güvenlik noktasında önemli bir yere sahip. Yeter ki biz birlik ve beraberliğimizi koruyarak teröre prim vermeden ve terörün amacına ulaşmasını önleyerek, biz bu bölgedeki kalkındırma çabamızı sürdüreceğiz. Vermiş olduğumuz teşvikler ve ilan ettiğimiz cazibe merkezleriyle özellikle doğu ve güneydoğu içersindeki yerlerin topyekun kalkınması ve gelişmesi, terörün orada özellikle ekonomik anlamda istismarına izin vermeyerek, teröre inat bu bölgeleri kalkındıracağız. Biz o bölgelerde sadece terörle mücade etmiyoruz. Aynı zamanda cehaletle, yine o illerin hem insan potansiyelini hem de yer altı ve yer üstü zenginliklerni ortaya çıkarma ve bunları topyekun değerlendirme için bu cazibe merkezlerini ilan ettik. İnşallah bunun semerlerini önümüzdeki yıllarda göreceğiz”

 

– GÜLTEN KIŞANAK’IN GÖZALTINA ALINMASI

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak’ın gözaltına alınmasını da değerlendiren Tüfenkçi, “Teröre kim destek veriyorsa, kim çanak tutuyorsa, kim işbirliği yapıyorsa elbette hesap verebilir, ve eşit olmak zorundadır. Milletten aldıkları vekaleti kötüye kullanmamaları gerekiyor. Milletten aldığı yetkyi, terörün emrine vermemeleri gerekiyor. O noktada ciddi şüpheler vardı ve bu şüphelerin somutlaşmasıyla beraber bu işlem ortaya çıktı. Tabi konu yargıya intikal ettiği için çok şeyler söylemek doğru değil ama şunu söyeyebilirz; millet hizmet bekliyor. nasıl Adıyaman Belediye Başkanı bu yetkiyle millete hizmet etmesi gerekirken, bu kaynakları birbaşka oluşum veya gruba peşkeş çekmeyip veya buraya yapıyorsa, kimsenin de terör örgütüne peşkeş çekme hakkı değildir. Bu tür yollara tevessül edenler de elbette yasalar önünde hesap verecekler. Vermeleri de gerekir. Konu yargıya intkal ettiği için bu kadarla yetinelim”dedi

 

– ADIYAMAN’IN TEŞVİK MAĞDURİYETİ

 

Adıyaman’ın teşvik mağduriyetin de değerlendiren Tüfenkçi, şöyle devam etti:

 

“Adıyaman’daki Organize Sanayi Bölgesinde mutlaka üretim yapan girişimcilere öncelik tanınması gerekiyor. Zaten OSB yasasında da belli bir zaman yatırım üretime geçme şartı getiriliyor. Adıyaman’daki arkadaşlarımız konuyu yakinen takip ediyor. Kimse bu bölgeler üzerinde rant sağlamamalı. Gerçekten yatırım yapan insanlardan oluşturulmalıdır. Adıyaman OSB’de de yer sıkıntısı olduğunu biliyorum. 2. bir OSB’nin kurulması için de Valiliğimizle birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Dolayısıyla bu hususta hem yatırımcılarımızın dikkat etmesi gerekiyor hem de OSB yönetiminn bu konuda biraz daha katı olması gerekiyor.”

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: