Son Dakika
17 Ocak 2018 Çarşamba

“Faraceli öğrenci haberi asılsızdır”

12 Ekim 2017 Perşembe, 09:29

 

 

Eğitim Bir Sen’den fareceli öğrenci iddiasına tepki

“Faraceli öğrenci haberi asılsızdır”

 

Eğitimciler Birliği Sendikası (EĞİTİM-BİR-SEN) Adıyaman Şube Başkan Vekili Abdullah Turhan, önceki gün bazı yayın organlarında Adıyaman Fatih MTAL ‘de bir öğrencinin feraceli olduğu için okula alınmadığıyla ilgili haberlerle ilgili söz konusu okulda sendika üyesi bir grup eğitimciyle bir açıklama yaptı. Turhal, iddiaların asılsız olduğunu, okul müdiresinin de başörtülü olduğunu, serbest kıyafeti savunan Eğitim Bir Sen’in de böyle bir suçlamanın muhatabı olacak bir durumu savunamayacağını söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Başkan Vekili Turhan, açıklamasında şöyle dedi: “İlimizin güzide okullarından birisi olan bu okulumuzda maalesef bugün üzüntü verici bir olay nedeniyle toplanmış durumdayız. Önceki gün bazı yayın organlarında çıkan bu haber eğitim camiasını derinden üzmüştür. Haberde iddia edilen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kendisi de başörtülü olan ve üyemiz olan okul müdiresinin feraceli olduğu için bir öğrenciyi okula almadığı kabul edilemez ve inandırıcılığı olmayan bir iddiadır. Ayrıca haberdeki iddiaların sahibi velinin ‘hem suçlu hem güçlü’ deyimine uygun bir şekilde okul idarecilerine yönelik hakaret ve tehditler savurmuş olması kabul edilemez bir durumdur.” dedi.

Turhal, “Malumunuz olduğu üzere sendikamız yıllarca kılık kıyafet ve başörtüsü yasağıyla mücadele etmiş ve başörtüsü yasağının sonlandırılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.  Bu mücadelemiz erkek memurların kıyafet kısıtlamalarıyla ilgili olarak da halen devam etmektedir. Son dönemlerde eğitimcilere yönelik iftira, hakaret ve şiddet olaylarının ciddi bir şekilde arttığını görmekteyiz. Bu olayların artışında birinci dereceden Milli Eğitim Bakanlığının sorumluluğu bulunmaktadır. Bakanlığın kendi personelini savunmasız bırakması bir yana, her türlü iddia veya şikayette soruşturmalar açıp cezalandırma yoluna gitmesi eğitim çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmaktadır. Eğitimciler ‘şamar oğlanı’ değildir ! Her önüne okullara gelip hakaret ve şiddetle eğitimcileri taciz etmemelidir. Bunun için acilen okullardaki güvenlik tedbirleri arttırılarak eğitimcilerin ve öğrencilerin güvenliği sağlanmalıdır. Bizler Eğitim-Bir-Sen olarak, bu tür olaylarda her zaman eğitim çalışanlarımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: