Eski Adıyaman’a Gerçek Nostalji

09 Haziran 2016 Perşembe, 09:15

Adıyaman, eski yapılarıyla Minyaman’da Yaşıyor

Eski Adıyaman’a Gerçek Nostalji

 

 

Adıyaman Üniversitesi Külliyesi’nde Adıyaman kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla inşa edilen Minyaman Çarşısı yapılan inşaatlarla genişliyor.

Adıyaman’ın yok olmaya yüz yüze kalmış kültürel değerlerini yaşatmak amacıyla Adıyaman Evi yanında inşa edilen ve içerisinde su değirmeni, demirci, terzi, çay ocağı, ebru atölyesi, öğrenci butiği ve resim atölyesi gibi dükkânlarla Adıyaman çarşısını simgesel olarak canlandıran Minyaman Çarşısı yanına yapılan fırınla genişliyor.

Mahalle ve çarşı kültürünün olmazsa olmazı olan ve temeli atılan fırın Minyaman Çarşısı’nın mimari özelliklerini taşırken binanın içerisinde satış ve bekleme alanı, hamur hazırlama odası, çalışan odası ve duş bulunacak. Yapılan bu çalışmaların ardından Adıyaman’ın eski çarşısının simgesel olarak canlanacağı Minyaman Çarşısı’nda Adıyaman’ın kültür birikimi gelecek nesillere aktarılacak.

Konu ile ilgili olarak kısa bir değerlendirmede bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü bir ülkenin ihyasında ve gelişmesinde kültür ve sanatın önemine değinerek Üniversite olarak Adıyaman kültürünün tanıtılmasına önem verdiklerini ifade etti.

Prof. Dr. Gönüllü şöyle konuştu: “Minyaman çarşımızda ebru var, yağlı boya resim var, demirci var, terzi var, öğrenci butiği ile yardımlaşma var, su değirmeni var… Şimdi bunların yanına bir de fırın inşa ediyoruz. Tüm bunlarla bir kültür, bir sanat aktarımı yapıyoruz. Çünkü bir ülkenin, bir milletin kalkınması, hedeflediği noktaya ulaşabilmesi için kendi kültürel değerlerini korurken bir sanat hayatının olması gerekiyor. Kendi kültürel değerlerini koruyamamış, kendi sanat hayatını oluşturamamış milletler kör ve topaldır, hedefledikleri noktaya ulaşmaları da zordur. Adıyaman Üniversitesi olarak Adıyaman kültür ve sanat hayatına önem vererek kurduğumuz Minyaman çarşımız ile bu kültür ve sanat hayatını hem öğrencilerimize hem de Üniversitemizi ziyaret eden misafirlerimize aktarıyoruz. Bu çarşı içerisinde kurduğumuz öğrenci butiği ile paylaşmayı, almadan vermeyi ve diğerkâmlığı öğrencilerimize aşılıyoruz. Çarşımızda, fırınımızda Adıyaman’a ve Üniversitemize hayırlı olsun.”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: