Son Dakika
21 Mayıs 2018 Pazartesi

Dünya Süt Gününde Koştular

27 Mayıs 2016 Cuma, 09:29

Dünya Süt Gününde Koştular

 

21-28 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Adıyaman’da 5. Geleneksel Süt Koşusu düzenlendi.

Karaali Tartan Pisti’nde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 5. Geneleksel Süt Koşusu’na Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü destekledi. Küçükler kız-erkek, yıldızlar kız-erkek, gençler kız-erkek ve büyükler kız-erkek kategorilerinde gerçekleştirilen koşuya onlarca yarışmacı katıldı. Yarışmada dereceye girenlere madalya ve kupaların yanında altın hediye edildi. Etkinliğin ödül törenine Vali Yardımcıları Levent Öztin, Onur Kökçü,  Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü,Belediye Başkanvekili Hasan Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu ve sporcular katıldı.

Etkinlikte konuşan Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan,  sütün önemine dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler yapıldığını belirterek, “Türkiye süt tüketiminde Avrupa sonuncusudur. Avrupa Birliği ülkelerinde yıllık kişi başına içme sütü tüketimi 89 kilo, ABD’de 83 kilo, Avustralya’da 107 kilo iken, Türkiye’de  25 kilo civarındadır. Ülkemizdeki süt tüketimi Dünya ve Avrupa standartlarının çok altındadır.  Sağlıklı bir toplum için süt tüketiminin teşvik edilmesi gerekmektedir. Günde 2 bardak süt içerek, vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun yüzde 75’i, fosforun yüzde 60’ı ve iyotun yüzde 25’i, B2 ve B12 vitamini ihtiyacının ise yüzde 77’si karşılanabilir. Bu nedenle büyüme ve gelişme çağında olan çocukların, gençlerin, gebe ve emzikliler ile yaşlıların süt ve süt ürünlerini dengeli bir biçimde tüketmeleri gerekiyor. Adıyaman’da 2012 yılında sadece teşvik kapsamında çiğ süt üretimi 13 ton iken 2015 yılı sonu itibariyle 19 ton 500 kilo seviyelerine ulaşmıştır. Buna bağlı olarak ilimizdeki süt hayvanı ve işletme sayısında ciddi artış gözlenmiştir” dedi.

Adıyaman Vali Yardımcısı Levent Öztin ise, sütün sağlık için çok önemli olduğunu, özellikle çocukların süt tüketimine önem vermesi gerektiğini ifade etti.

Levent Öztin, süt üretimi ve tüketiminin artması noktasında devletin çeşitli faaliyetlere öncülük ettiğini aktararak, dereceye giren sporcuları tebrik etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz