Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

“Bizi ayrıştırmalarına izin vermeyeceğiz”

09 Ocak 2017 Pazartesi, 09:13

Teröre Karşı Birlik Cemi Yapıldı

“Bizi ayrıştırmalarına izin vermeyeceğiz”

 

Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Yeni Mahalle Cemevinde alevi dedelerinde katılımıyla teröre karşı birlik cemi yapıldı.

Düzenlenen teröre tepki cemine Cemevi Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi dedesi Garip Bozkurt ve alevi vatandaşlar katıldı.

Alevi Dedesi Garip Bozkurt, yaptığıı konuşmada, “Değerli canlar özellikle bir alevi dedesi olarak Türkiye halkına buradan seslenmek istiyorum. Üstümüzde yakılan bu ateşin üstesinden bizler gelebiliriz.  Binlerce yıldır aynı toprakları, aynı havayı, aynı duyguları yaşadık. Bir alevi dedesi sevgiyi, aşkı, muhabbeti, insanlık hümanizminden başka hiçbirşeyi insanlara ön görmedik. Dinimizin ve inancımızın bize vermiş olduğu güzel ahlaktan dolayı insanların diline, dinine, rengine ırkından dolayı hakir görüp aşağılamadık. Dilimiz muradımız odur ki bütün dünya haklarının sevgi, muhabbet etrafında birleşsin, savaşlar olmasın. Terör olmasın, insanın yaşamına, doğaya, tabiata insan hak, hukuk  ve  özgürlüklerine  saldıran bütün olayları terör kapsamında görüyoruz. Ve bunu şiddetle kınıyoruz. Vermek istediğimiz mesaj budur” ifadelerini kullandı.

 

Bir Olmalıyız

Birlikteliğin önemine vurgu yapan Bozkurt, “Binlerce yılın kadeşliğini ne silahlar bozabilecek, ne de insanları ötekileştirme ve farklılaştırma onların söylemleri biz bu toplumu daha çok kenetleyecek, daha çok bir araya getirecek, terör kimden gelirse gelsin şiddetle kınıyoruz. İnsan yaşamı bizim için kutsaldır, bütün dünyada özellikle de bizim cografyamızda yapılan bu eylemlerin hiçbirinin fayda getirmeyeceğini ancak kaos üreteceklerinin aklı selim ve sağduyulu davranarak insanları ötekileştirmeyeceğiz” dedi.

 

Sevgiyle Bu Sıkıntıları Atlatacağız

Sevgi ve muhabbetin önemli olduğunun altını çizen Bozkurt, şöyle devam etti:

“Bilhassa sevgi ve muhabbet elini birbirimize uzatacağız, bu sıkıntılı günlerin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Şuanda bir terör sarmalının içerisinde olduğumuzun farkındayız, sosyal medyada da paylaşımların ötekileştirmenin ve kendisi gibi düşünmeyen insanların paylaşımlarının topluma hiçbir fayda getirmeyeceğini ancak kutuplaştıracağını, kutuplaştırmanın ancak bu ülkede yaşayan bütün vatandaşların sıkıntısı haline geleceğini bir kez daha bildirmek istiyorum. İnsanların yaşam tarzlarıyla kendisini ötekileştiren ve onun yaşam hakkına son veren insanları da kınıyorum ve buna yardım eden bu tür söylemleri ve insanları da şiddetle kınıyorum”

 

Bizim Başka Vatanımız Yok

Vatan sevgisinin önemine işaret eden Bozkurt, “Bir insanı öldürenin bütün insanlığı öldürmüş düşüncesiyle yola çıkarak bir kez daha alevi, sünni, maliki, hamberi, türk, kürt çerkez, laz biz bu toprakların evlatlarıyız. Bin yıldır birlikte yaşadık beraberliğimiz sürdürüyoruz. Bizim başka bir vatanımız yok. Birbirimizi sevgiyle muhabbetle kucaklaşırsak bu terör belasının üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Bunun başka bir çaresi de yok. Bizim coğrafyamızda yine başka bir ülkede değil komşularımızda da ciddi bir savaş hakim. Biz bütün dünya çocuklarını kucaklayan çocuklar ölmesin, açlıkta kalmasın, bu kış gününde yardıma muhtaç insanlara yapabildikleri kadar el uzatmaları dileğiyle bütün insanlara, bütün dünya haklarına ülkemdeki insanlara sağduyu çağrısı yapıyorum.”şeklinde konuştu.

 

Katliamları Kınıyoruz

Yeni Mahalle Cemevi Başkanı Rıza Tanrıverdi de “İstanbul Ortaköy’de vahşi bir katliam yaşandı. Bugün aynı katliam İzmir’de yaşandı. Değerli canlar, değerli dostlar biz her iki katliamı da Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Subesi olarak kınıyoruz. Şunu herkes bilsin ki barıştan yana, iyilikten, hoşgörüden yana olan aleviler hiçbir zaman terörün yanında yer almadılar. Almazlarda, bilakis yapılan tüm terör olaylarını da kınamışlardır. Kınamaya da devam edeceklerdir. Bugün oynanan oyun biz bugün Türkiye’yi nasıl ortadoğu bataklığına çekeriz. Hem iç güçler hem de dış güçler bu işlerle uğraşmaktadır” dedi.

 

Bizi Ayrıştırmaya Çalışıyorlar

Ülke insanlarını ayrıştırmaya çalıştıklarına dikkat çeken Tanrıverdi, şunları söyledi:

“Bu konuda hem sunni kardeşlerimizin, hem alevi kardeşlerimizin, hem kürt hem de Türk kardeşlerimizin dikkatli olması lazım. Ne aleviler, ne sunniler, ne Türkler ne de Kürtler hedef; Türkiyeyi  biz nasıl bataklığa çekeriz. Bu konuda hepimizin dikkatli olması lazım. Bugün bizim genel merkezimiz, genel başkanımız, bu konuda çok duyarlı. Bugün suç duyurusunda bulunmuşlardır. Artık gerekeni hukuk yapar, bizim şiddete başvuracak halimiz yok, bizim hedefimiz birlikteliği sağlamak, bir olmak, bir araya gelmek, bizler bunu yapıyoruz. Bir arada yaşacağız. Adıyaman’daki bu birlikteliğimizi, bu hoşgörüyü, bu kardeşliğimizi Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Bu konuda herkesin duyarlı olmasını istiyorum. Hepimizin bu konuda çok ama çok özverili olması gerekir. Çünkü bazı oyunlar oynanmak isteniyor.  Bu oyunu başımıza yıkmak istiyorlar. Bizlerde bu konuda duyarlı olmalıyız. Bizler her zaman barıştan, kardeşlikten, her zaman demokrasiden yana olmalıyız. Bu konuda hepinizi hoşgörüye davet ediyorum. İnşallah böyle olaylar bir daha Türkiye’nin başına gelmez. Türkiye’deki siyasetçilerde bu konuda büyük görev düştüğünü düşünüyorum. Türkiye büyük millet meclisi çatısı altındaki bütün siyasi partiler bir araya gelip el ele, kol kola, gönül gönüle verip ortak bir açıklama yapmaları gerekiyor”(PHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz