Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

“Bilinçle, Daha Temiz Bir Çevreye”

05 Mayıs 2015 Salı, 10:49

Belediye Başkanı Kutlu;

“Bilinçle, Daha Temiz Bir Çevreye”

 

Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte “Temiz Çevrem” kampanyası başlatıldı.

Kampanya kapsamında ilk olarak Mimar Sinan Kültür Parkı’ndan başlanarak, Demokrasi Parkı’na kortej yürüyüşü yapıldı. Korteje Vali Yardımcısı Murat Süzen, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan,  Ak Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, kamu kurum müdürleri, mahalle muhtarları ve öğrenciler katıldı.

Kampanyanın mahiyetine özgü döviz ve pankartların taşındığı kortejde, protokol üyelerinin tamamı Demokrasi Parkı’na gelene kadar güzergâh boyunca yerdeki çöpleri toplayarak kapsamlı bir temizlik yaptı. Başkan Kutlu’nun ise hem temizlik yapması, hem de öğrencilere ilgi ve alaka göstermesi gözlerden kaçmadı.

Kortej yürüyüşünün Demokrasi Parkı’nda nihayete ermesiyle birlikte yapılan basın açıklamasında, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu temizliğin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bugün Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile beraber ‘Temiz Çevrem’ kampanyası başlattık ve halkımızın da buna dikkatini çekebilmek için Adıyaman şehir merkezinde yüzlerce gencimizle, öğrencimizle beraber bir kampanyanın açılışını yapmış olduk. Yollarımızı temizledik. Bu şekilde çöplerini yollara atanları da uyarmış olduk. İnşallah daha bilinçli bir toplumla daha temiz bir çevreye kavuşacağız. Kampanyaya destek veren Valiliğimize, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze, kortej yürüyüşümüze katılarak destek veren değerli protokol üyelerimize ve kıymetli öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

Biz önce bilinçleneceğiz, bilinçlendireceğiz. Hepimiz birer gönüllü olarak şehrimizin temizliğine katkı sağlayacağız. Sizlerin de desteğiyle daha güzel bir çevre için, daha bilinçli bir Adıyaman için hep beraber adımlar atacağız.”

Daha sonra mikrofonu alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan; “Bakanlığımız tarafından 1-7 Mayıs tarihleri arasında başlatılan ‘Temiz Çevrem’ kampanyası etkinliği ile ülke bazında çevre sorunları ve çevre temizliğinin önemini anlatmak, çevre konularında farkındalık yaratmak amacı ile Adıyaman Belediyesi ile ortak bir etkinlik yapmış bulunmaktayız.

Sanayileşme, teknolojinin gelişmesi, hayat standartlarının artması, çevre üzerinde olumsuz yönde baskılar yapmaktadır. Bu baskıyı azaltmak için çevre bilincinin artırılması başta olmak üzere çağın gereksinimleri olan atık su arıtma tesisleri, katı atık düzenli depolama sahaları, bisiklet yolları, filtre sistemleri gibi çevre kirliliğini önleyecek faaliyetler büyük önem arz etmektedir.

Bakanlığımızın ‘Yaşanabilir Çevre ve Marka Şehir’ vizyonu doğrultusunda, İlimizde yaptığımız çalışmalar ve denetimler neticesine, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği konularında belirli bir yol kat etmiş durumdayız. Hava kirliliği ile mücadele kapsamında

Partikül Madde değerinde yıllara göre azalmanın olduğu görülmekte olup. Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması, ‘Geri Dönüşüm’ faaliyetlerinin artırılması, arıtma tesislerinin ve katı atık düzenli depolama sahalarının da faaliyete geçmesi ile birlikte Yaşanabilir Çevre vizyonu hedefine daha da yaklaşılacaktır.

Ayrıca Bakanlığımız tarafından Şartlı nakdi yardımlarla Atık su arıtma tesisleri, kanalizasyon hatları, çöp kamyonları, vidanjörler, arazözler, yol süpürme araçları, çöp konteynerleri gibi araç-gereçlerle Belediyelerimize maddi destekler sağlanarak çevre sorunları minimize edilmeye çalışılmaktadır.

Bu etkinlik ile çevrenin önemini bir kere daha vurgulamak, çevremizin dede mirası olmadığını, gelecek nesillerin emaneti olduğunu anlatmak, çevreye karşı biraz daha duyarlı olmayı anlatma gayesi içerisindeyiz. Buradan herkesi kendi evinden, kapısının önünden, ailesinden, dükkânından başlayarak tam bir çevre sevgisi ve bilinci içerisinde doğaya ve çevreye sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Korteje katılan bazı öğrenciler de çevre bilinciyle alakalı duygularını ifade ederek, kampanyayı başlattığı için Valiliğe, Belediyeye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ayrı ayrı teşekkürlerini bildirdiler.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz