Son Dakika
20 Mayıs 2018 Pazar

Avlanma Yasağı Başladı

03 Nisan 2015 Cuma, 09:42

Avlanma Yasağı Başladı

 

Balıkların ve diğer su ürünlerinin üreme dönemi olan 01 Nisan- 01 Temmuz 2015 tarihleri arasında, iç sular olan baraj, göl, gölet ve akarsularda her türlü su ürünlerinin avlanması yasaklanıyor.

Bu yıl da 1380 sayılı Su Ürünleri kanunu, yönetmeliği ve su ürünleri avcılığını düzenleyen 3/1 ve 3/2 numaralı tebliğler gereğince ilimizde 01 Nisan – 01 Temmuz 2015 tarihleri arasında avlanma yasağı uygulandığı bildirildi.

Bu dönemde; balıkçı teknelerinin karaya çekilmesinin zorunlu olduğu, ayrıca teknelerde, gemilerde ve istihsal yerlerinde atık vaziyette her türlü av malzemeleri, teçhizat, alet, edevat ve yemleme takımlarının bulundurulmasının da yasak olduğu açıklandı.

Avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanmış olan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaklanmış olduğundan; İstihsal yerleri ve civarında bulunan işleme, değerlendirme ve muhafaza tesislerine konulan miktarın, yasağın başlamasından itibaren en geç 24 saat içerisinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilmesi, İl Müdürlüğünce tespiti yapılan su ürünlerinin İl Müdürlüğünden izin alınmadan kullanılmaması, satılmaması, nakledilmemesi, ihraç edilmemesi gerekir. Av yasağından önce avlanan ve stoklanan iç su balıklarının yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde satışı, nakli, pazarlaması ve işlenmesi zorunlu olduğu açıklandı.

Avlanma yasağı süresince bu hükümlere uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunun ve bu kanunun bazı maddelerini değiştiren 4950 sayılı kanun ile T.C.K’nın ilgili maddeleri gereği ceza uygulanacağı belirtildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz