Apeaziz Dede Şenlikleri Yapıldı

02 Haziran 2015 Salı, 09:52

Apeaziz Dede Şenlikleri Yapıldı

 

Ehli Beyt soyundan gelen Apeaziz Ağocan Dede şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Adıyaman Merkeze bağlı Yedioluk (Şahmiran) köyünde gerçekleştirilen şenliklere siyasiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Apeaziz Derneği Başkanı Zeki Akdağ konuşmasında birik ve beraberliğe vurgu yaptı. Akdağ, insanların insan olarak sevilmesi gerektiğini, bütün insanların kardeş olduğunu dile getirdi.

Kesilen kurbanlar lokma olarak dağıtıldı. Şenliklere Elazığ, Malatya, Gaziantep, Adana, Mersin, Sivas, Kahramanmaraş’tan vatandaşlar katıldı.

Anma etkinliğine katılan  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Aleviliğin bir yaşam felsefesi olduğunu vurguladı.

Anmaya HDP, DBP il ve İlçe yöneticileri, HDP Adıyaman milletvekili adayları Behçet Yıldırım, Yasin Tahta, Ayten Yılmaz, Ferhat Temel, Birsen Tunç ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da katıldı.

Kışanak, “Bu ülkede gerçek anlamda inanç özgürlüğünü yaşamak için Alevilik çimento taşıdır. Yaşam felsefesidir. Bu felsefe, bu yaşam, bu inanç Kerbela’dan bu yana ezilenlerin, mazlumların yanında yer almıştır” dedi.

Kendisinin de Hoca Seyit Ocağı’ndan bir dede kızı olduğunu belirten Kışanak, “Amed halkı beni böyle kabul etti. Belediye Başkanı seçti. İnşallah sizlerin de desteğiyle aday arkadaşlarımızı Ankara’ya göndereceğiz. Onlar da bize demokratik, eşit ve özgürlükçü bir anayasa yapacak. Alevilik inancını da diğer tüm inançlar gibi teminat altına alacak. Hızır hepimizin yoldaşı olsun. Ali yar ve yardımcınız olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından semah dönüldü, dualar edildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: