Akaryakıtçılar tüketiciye karşı birleşiyor

23 Kasım 2016 Çarşamba, 08:19

Fahiş LPG fiyatına Memur Sen’den tepki

Akaryakıtçılar tüketiciye karşı birleşiyor

 

Adıyaman’da akaryakıt istasyonlarının  çevre il ve ilçelerden yüksek fiyata LPG satması tepkilere neden olurken, istasyonların tek fiyat uygulamasına geçerek, vatandaşların daha ucuza alma imkanına da engel oluyorlar. Bu durum Adıyaman’da tepkilere neden olurken, sosyal medyada da vatandaşlar tepkilerini dile getiriyor. Memur Sen’de LPG fiyatına ilk tepki koyan STK oldu.

Adıyaman’da akaryakıt şirketleri LPG fiyatlarının 2.85 TL’ye yükseltilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Bu durum ekonomik olarak imkanları kısıtlı olan Adıyaman halkının yoğun tepkisini çekmişti.

Söz konusu artışa Memur Sen Konfederasyonu Adıyaman Temsilciliği sessiz kalmadı. Vatandaşı huzursuz eden beklenmeyen artış ile ilgili kamuoyunun tepkisini dile getiren Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, “Bu uygulama hiç bir açıklama gereksinimi duyulmadan bir gecede alınmış bir kararın neticesidir. Hiç bir kurum veya kuruluşun zarar etmesini istememekle beraber yapılan artışın çok yüksek olduğu ve hiç bir ekonomik gerekçeye dayandırılamayacağı ortadadır” dedi.

Deniz, “Bu artışın yasal bir hak olduğu akaryakıt şirketleri tarafından iddia edilse bile %30 oranındaki artış etik değildir. Ülke genelinde benzer fiyatla, yani yaklaşık olarak 1.90 Tl ile 2.20 Tl gibi fiyatlarla satılan Otogaz, ne acıdır ki ilimizde 2.85  civarında seyretmektedir” şeklinde konuşan Ali Deniz, “istatistiklere göre Türkiye’de gelir sıralamasında son sıralarda yer alan Adıyaman halkına yapılan bu keyfi tutumu ancak bir hakaret olarak değerlendirmek gerekir. Huzur kenti olarak nam yapmış olan bu il, alenen haksız kazanca kurban edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Ali Deniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütün Adıyaman’da LPG fiyatlarının bir rakamda sabitlenmiş olması tüketici karşısında hizmet sunanların ortak hareket ederek anlaşma sağladıklarını göstermektedir. Bu durum açık ve net olarak rekabet ortamının üretici ve aracı akaryakıt istasyonları tarafından ortadan kaldırılması ve uzun vadede bir akaryakıt karteli oluşturma çabaları olduğu şüphesini uyandırmaktadır. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu ve Rekabet Kurumu’nun ilgili yasal düzenlemelerine aykırı olan bu keyfi artışın geri alınması için Memur Sen olarak gerekli girişimleri başlatacak ve elde edilecek neticenin takipçisi olacağız.  İlk etapta saygıdeğer halkımızı bir eylem birliği oluşturabilmek adına toplu taşıma araçlarını kullanmaya davet ediyor, zorunlu olmadıkça hususi araçlarına LPG almamalarını öneriyoruz. İlgili kurum ve kuruluşları bu türden keyfi artışların önünü almak adına gerekli yasal işlemleri yürütmeye davet ediyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: