Son Dakika
21 Mayıs 2018 Pazartesi

Adıyaman Üniversitesi iç açıcı yerde değil

11 Temmuz 2017 Salı, 09:25

Üniversitelerin memnuniyet raporu yayınlandı

Adıyaman Üniversitesi iç açıcı yerde değil

 

Türkiye üniversite memnuniyet araştırmasında en iyi üniversiteler belirlendi. Sıralamada Özyeğin Üniversitesi 567 genel memnuniyet puanıyla birinci olurken, Adıyaman Üniversitesi 292 genel memnuniyet puanında kaldı. Bu puanla Adıyaman Üniversitesi, özel üniversiteler de dahil olmak üzere 164 üniversitenin bulunduğu Türkiye’deki toplam Üniversiteler arasında 147’inci olabildi.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (UNİ-AR) tarafından gerçekleştirilen Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) raporuna göre yüzlerce üniversite, listede sıralanarak çeşitli kategorilerde yerini aldı.

Raporda, Üniversitelerin “Öğrenim Deneyimi Tatminkârlığı” Sıralamasında Adıyaman Üniversitesi 164 üniversite arasında 129’uncu,

Üniversitelerin “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” Sıralamasında 164 üniversite arasında Adıyaman Üniversitesi 133’üncü,

Üniversitelerin “Akademik Destek ve İlgi” Sıralamasında 164 üniversite arasında Adıyaman Üniversitesi 160’ıncı,

Üniversitelerin “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” Sıralamasında, 164 üniversite arasında Adıyaman Üniversitesi 158’inci,

Üniversitelerin “Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği” Sıralamasında, 164 üniversite arasında Adıyaman Üniversitesi 129’uncu,

Üniversitelerin “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” Sıralamasında 164 üniversite arasında Adıyaman Üniversitesi 149’uncu olabildi.

 

Rapor nasıl hazırlanıyor

Üniversite öğrencilerinin deneyimlerini ve memnuniyetlerini anlama, öğrenci deneyimini zenginleştirmek ve üniversiteleri daha öğrenci merkezli uluslararası bir üniversite olma yolunda bir yol gösterici olması açısından yapılan araştırmalarda üniversiteler ayrı ayrı kategorilerde sıralandı.

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin de yer aldığı listede, yüz altmış dört üniversite arasında Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), genel öğrenci memnuniyeti sıralamasında 147’inci, devlet üniversiteleri sıralamasında da 94’üncü oldu.

 

14 Bin Öğrenci Görüşü Alındı

Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin üniversitelerinden tatmin olma düzeylerini belirlemek ve bu kapsamda üniversiteleri öğrencilerin tatminkârlık düzeylerine göre sıralamak amacıyla yapılan araştırmalarda, 108 devlet ve 56 vakıf olmak üzere 164 üniversitede öğrenim gören yaklaşık 14 bin öğrencinin görüşü alındı.

Araştırmada üniversiteler; öğrenme deneyimi, yerleşke ve yaşamın doyuruculuğu, akademik destek, öğrenme imkanı, kişisel gelişim ve kariyere olan katkısı, kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet gibi birçok konuda değerlendirildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz