Son Dakika
19 Nisan 2018 Perşembe

Adıyaman Kimliğini Belirliyor

27 Ekim 2014 Pazartesi, 09:28

Adıyaman Kimliğini Belirliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adıyaman Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği ‘Şehir Kimliği Tanıtım’ Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adıyaman Belediyesi tarafından Adıyaman’ın geleceğini inşa etme açısından önemli olan ‘Şehir Kimliği Tanıtım’ çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştayın açış konuşmasını yapan Bakan Danışmanı Zekeriya Erdim, şehirlerin kimliğinin doğru yapılabilmesi için yerel paydaşlarla işbirliğine gidildiğini belirterek, “Şehrin geçmişine de, geleceğine de o şehirde yaşayanların gözü gönlüyle bakmayı tercih ettik. Ortak akıl ile bütün değerleri, potansiyeli, hassasiyetlerini geçmişten geleceğe taşıyarak ortaya çıkarmayı hedef edindik. Bizim üç sorumluluğumuz var. İlk olarak kaybettiğimiz değerleri geri kazanmak, ikincisi kazanılmış değerlerimizi korumak; üçüncüsü ise yeni değerler üretmektir. Şehrin tüm paydaşlarıyla bunu yapacağız. Bunun sonuçlarını stratejik anlamalara yansıtmayı düşündük. Bu amaçla ilk çalıştayımızı Ordu’da yaptık. Şuanda Adıyaman, Kırşehir, Sivas ve Düzce’de eş zamanlı olarak yürütüyoruz. 7 Kasım Cuma günü şehrin tüm paydaşlarını temsil edecek 100 kişilik ekiple yuvarlar masa usulü ortak akıl organizesi, beyin fırtınası yaparak, 7 temel sorun etrafında toplayacağız” dedi.

Bakan Danışmanı İbrahim Acar ise, çalıştaylardan çıkacak sonuçlarla şehirlere göre strateji başlatılacağına işaret ederek, “Şehir kimliği çalıştayının başlamasının sebeplerinden birisi, ülke çapında stratejik planlama yapılması kanaatine vardık. Böyle bir çalışmanın şehirlerin konumu, şehirlerin mimari yapısı, şehirlerin jeolojik araştırmalar, jeopolitik konumu, ekonomik, iletişimi açısından ülkenin tamamını kapsayan bir çalışmaya başlandı. Mekansal planlamanın yapılması için bazı alt parametrelerin doğru okunması lazım. Her bir şehrin bir kimliği, bir ruhu, diğerinden ayırt edici bir yönü vardır. Bunların ortaya çıkarılması lazım.

Her bir şehrin tarihinden, kültüründen, coğrafyasından, sosyal ve kültürel yapısından, ekonomik varlıklarından kaynaklanan bir kimliği vardır. Bu kimliğe uygun bir şehir tanımlanması lazımdır” diye konuştu.

Çalıştayın hayırlı olması temennisinde bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü ise konuşmasında, “Bu kimlik çalışması içerisinde esas olan geçmişle, bugünün ve geleceğin bağlantısını sağlamaktır. Geleceğimize bir yol biçmektir. Geçmişimizi çok iyi bilip onu korumamız gerekiyor. Biz üniversite olarak 15 farklı bölümden arkadaşlarımızı buraya görevlendirdik. Üniversite olarak elimizden geldiğince bu çalıştaya destek vereceğiz. Şehir kimlikleri genel itibariyle bize yakışmayan elbiselerin üzerimizden çıkartıp, bizim kimliğimize de uyan, geçmişimizi içerisinde barındıran oluşumları oluşturmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise, Adıyaman’da yaşayan herkesin bu kent ile ilgili alınan kararlarda sorumluluğunun olduğunu kaydederek, “Adıyaman hepimizin. Hepimiz bu kentte yaşıyorsak hepimiz birlikte Adıyaman’a şekil vermemiz lazım. Akıl akıldan üstündür ama ortak akılda hepsinden üstündür. Birimiz yanlış düşünebiliriz, ama hep beraber yanlış düşünmeyiz. Geçmişte yaptığımız yanlışları değiştirebilir miyiz? Bunu tartışalım.

Yeni tarihi eserler yapma gibi lüksümüz yok. Bizim şehir merkezinde koruyacağımız muhafaza edeceğimiz tarihi yerler vardır ama çok fazla değil. Onun için yeniden yapılandırmada şansımız daha fazla. Trafiği nasıl düzenleyebiliriz? Kalemizi nasıl değerlendirebiliriz? Bunu tartışmamız lazım. Şehrimizin yeni yapılaşması nasıl olmalı? Az katlı az bahçeli yerler mi, çok katlı daha geniş bahçesi olan yerler mi? Binanın altında otopark olmasını nasıl temin ederiz? Bir atanmış seçilmiş vardır ama birde adanmışlar vardır. Adanmışların mutlaka olması lazım. Bu şehrin güzelliklerini ön plana çıkarmak için gayret sarf edeceğiz” dedi.

Adıyaman’ın 40 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ve 21 medeniyete ev sahipliği yaptığını konuşmasında ifade eden Vali Vekili Murat Süzen ise, “Medeniyetler kenti olan Adıyaman’ımızın yarınların inşası amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediyemizin birlikte düzenlediği çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum. Şehirlerinde insanlar gibi farklı bir kimliği vardır. Köklü kentler zihinlerde oluşturdukları belli sülietler ile akıllarda kalırlar.

Adıyaman 21 medeniyetin izini taşıyan 40 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Adıyaman’ın tarihi değerlerdi vardır. Coğrafi yapısı, kültürel birikimi açısından geniş bir zenginliğe sahiptir. Zengin bir kimliği olan Adıyaman’ı marka kent yapmak gayretindeyiz. Kent kimliğinin tüm unsurlarını korumalı, geliştirmeli ve geleceğe miras olarak bırakmalıyız. Kentimizde kentsel dönüşüm başlatılmalıdır” dedi.

TPAO Kültür Merkezinde gerçekleştirilen çalıştaya Vali Vekili Murat Süzen, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanları İbrahim Acar ve Zekeriya Erdim, AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Fırat, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanat önderleri ve çeşitli meslek kuruluşu temsilcileri katıldı. (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: